Çocuk için oyun ve oyuncağın önemi

Çocuk için oyun ve oyuncağın önemi

“Oyun, çocuğun sosyal, duygusal, bilişsel, fiziksel kısacası gelişiminin her aşamasında çok önemli bir yere sahip olan; beslenme, barınma, öz bakım gibi temel ihtiyaçlarından biridir” diyen Psikolog Sena Karabiber, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Oyun, çocuk için en kalıcı ve hızlı öğrenme yoludur. Çocuk bir yandan eğlenirken bir yandan yeni davranış ve bilgiler kazanır. Çocuk oyunla kendini keşfeder. Kazanır, kaybeder, üzülür, sevinir, gururlanır, hayal kırıklığı yaşar. Kısacası oyun içinde pek çok duygusunu tanımlar. Diğer çocukları anlamaya başlar, empati kurmayı öğrenir. Oyun çocuğun dilidir. Sözel olarak dışa vuramadığı pek çok duyguyu açığa vurmasına yardımcı olur, çocuğu rahatlatır, iyileştirir.

Oyun yoluyla çocuk çeşitli sosyal rollere girer. Anne olur, baba olur, doktor olur, öğretmen olur. Kısacası oyun, hayatın ilk provalarını yapması için çocuğa fırsat sağlar. Oyunun en etkili aracı ise oyuncaktır. Dolayısıyla çocuk için seçilen oyuncaklar da çocuğun gelişiminde en az oyun kadar önemli bir yere sahiptir.

https://www.hurriyet.com.tr/aile/galeri-cocuk-icin-oyun-ve-oyuncagin-onemi-41544772/1Whatsapp!